Kolagénové doplnky a rast vlasov: všetko čo potrebujete vedieť.

Kolagénové doplnky a rast vlasov: všetko čo potrebujete vedieť.

1. Čo je kolagén?

Kolagén je bielkovina, ktorá sa nachádza v celom tele a zohráva dôležitú úlohu pri zdraví a sile našej pokožky, kostí, kĺbov a vlasov. S pribúdajúcim vekom naše telá produkujú menej kolagénu, čo môže viesť k rednutiu vlasov, vráskam a ďalším známkam starnutia. Kolagénové doplnky sa v posledných rokoch stávajú čoraz populárnejšími a mnoho ľudí ich používa na podporu rastu vlasov a zlepšenie celkového zdravia.

čo je kolagén?

2. Kolagén a rast vlasov

Kolagén je pre rast vlasov kľúčovou zložkou a pomáha poskytovať štruktúru a podporu, ktorú naše vlasy potrebujú pre rast a udržanie zdravia. Keď je hladina kolagénu nízka, naše vlasy môžu byť slabé a krehké, čo vedie k vypadávaniu vlasov a pomalému rastu.

Vedecké štúdie ukázali, že kolagénové doplnky môžu pomôcť podporiť rast vlasov a zlepšiť ich zdravie. Napríklad štúdia publikovaná v časopise Journal of Cosmetic Dermatology zistila, že ženy, ktoré užívali kolagén po dobu 12 týždňov, zažili zvýšenú hustotu a hrúbku vlasov, ako aj zníženie vypadávania vlasov. Ďalšia štúdia publikovaná v časopise Journal of Drugs in Dermatology zistila, že doplnky kolagénu zlepšili silu a kvalitu vlasov.

Existuje niekoľko potenciálnych mechanizmov, prostredníctvom ktorých môže kolagén podporovať rast vlasov. Jedna teória je, že kolagén pomáha zlepšiť prietok krvi do pokožky hlavy, čo môže zase zlepšiť dodávku živín do vlasových folikulov. Ďalšia teória je, že kolagén môže pomôcť znížiť zápal na pokožke hlavy, čo môže brániť rastu vlasov.

3. Výber správneho kolagénové doplnku na rast vlasov

Pri výbere kolagénu je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Najprv je dôležité vybrať doplnok vysokej kvality, ktorý obsahuje čistý kolagén a neobsahuje prídavné látky a plnivá. Hľadajte produkt, ktorý pochádza od trávou kŕmených, na pastvine chovaných kráv alebo z divoko chytených rýb, pretože tieto zdroje sú zvyčajne najudržateľnejšie a najbohatšie na živiny.

Okrem toho by ste mali zvážiť typ kolagénu. Existuje niekoľko typov kolagénu, vrátane typu I, typu II a typu III. Typ I kolagén je najrozšírenejší v tele a je zvyčajne najprospešnejší pre zdravie vlasov, pokožky a nechtov. Hľadajte doplnok, ktorý obsahuje kolagén typu I pre najlepšie výsledky.

Nakoniec by ste mali zvážiť dávkovanie a pokyny používania. Väčšina doplnkov sa dodáva vo forme prášku, ktorý možno zmiešať s nápojmi alebo smoothies. Dodržiavajte odporúčané pokyny na dávkovanie uvedené na etikete výrobku a užívajte doplnok konzistentne po dobu aspoň niekoľkých týždňov, aby ste videli výsledky.

čistý kolagén

4. Ako používať kolagénový doplnok

Na použitie kolagénového prášku jednoducho zmiešajte odporúčanú dávku prášku v poháry s vodou alebo smoothie a vypite ho raz alebo dvakrát denne. Niektorí ľudia uprednostňujú užívanie svojho doplnku kolagénu ráno, zatiaľ čo iní ho nájdu pohodlnejšie užívať večer.

Je dôležité poznamenať, že výsledky sa môžu objaviť až po niekoľkých týždňoch alebo dokonca mesiacoch, takže buďte trpezliví a konzistentní vo svojom užívaní. Okrem toho nezabudnite udržiavať zdravú stravu a životný štýl pre podporu rastu vlasov a celkového zdravia.

kolagén a rast vlasov

Späť na blog