Čo je kolagén a ako funguje?

Čo je kolagén a ako funguje?

Kolagén je dôležitou súčasťou telesných spojivových tkanív, vrátane kože, šliach, väzov a svalov. Poskytuje štrukturálnu podporu, elasticitu a silu týmto tkanivám, vďaka čomu sú odolné a funkčné. Ako však starneme, naše telo prirodzene produkuje menej kolagénu, čo má za následok viditeľné známky starnutia, ako sú vrásky, ochabnutá koža a bolesti kĺbov.

Kolagénový prášku je doplnok stravy, ktorý obsahuje kolagénový proteín extrahovaný zo živočíšnych zdrojov, ako sú kravy, ryby alebo kuracie mäso. Dodáva sa v rôznych formách, vrátane hydrolyzovaného kolagénu, kolagénových peptidov a kolagénového prášku. Tieto doplnky sú navrhnuté tak, aby doplnili hladinu kolagénu v tele, zlepšili zdravie pokožky, podporili zdravie kĺbov a podporili celkovú pohodu.

Ale ako funguje doplnok kolagénového prášku? Poďme sa ponoriť hlbšie do vedy za týmto populárnym doplnkom.

Kolagénový doplnok a biologická dostupnosť

Jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré určujú účinnosť doplnku kolagénového prášku, je jeho biologická dostupnosť. Biologická dostupnosť sa vzťahuje na schopnosť tela absorbovať a využívať živiny prítomné v doplnku. V prípade doplnku kolagénového prášku závisí jeho biologická dostupnosť od jeho molekulárnej štruktúry a veľkosti.

Hydrolyzovaný kolagén, tiež známy ako kolagénové peptidy, je biologicky najdostupnejšou formou doplnku kolagénového prášku. Vyrába sa štiepením kolagénového proteínu na menšie peptidy pomocou enzýmov. Tento proces robí kolagén ľahšie stráviteľným a vstrebateľným pre telo. Výsledkom je, že hydrolyzovaný kolagénový prášok je účinnejší pri zvyšovaní hladín kolagénu v tele ako iné formy.

Kolagén a zdravie pokožky

Kolagén hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravia a vzhľadu pokožky. Dodáva pokožke štruktúru a pružnosť, udržuje ju pevnú a pružnú. S pribúdajúcim vekom sa produkcia kolagénu v pokožke znižuje, čo vedie k tvorbe vrások, jemných liniek a ochabovaniu pokožky.

Kolagén môže pomôcť zlepšiť zdravie pokožky zvýšením hladín kolagénu v tele.

Štúdie ukázali, že denná konzumácia hydrolyzovaných kolagénových peptidov môže zlepšiť pružnosť, hydratáciu a textúru pokožky, znížiť výskyt vrások a iných známok starnutia.

Kolagén a zdravie kĺbov

Kolagén je tiež základnou zložkou kĺbov, poskytuje odpruženie a podporu kostiam a chrupavkám. Ako starneme, strata kolagénu v kĺboch môže viesť k bolestiam kĺbov, stuhnutosti a zápalu.

Doplnok kolagénového prášku môže pomôcť zlepšiť zdravie kĺbov zvýšením hladín kolagénu v tele. Štúdia publikovaná v Journal of Agricultural and Food Chemistry zistila, že denná suplementácia hydrolyzovanými kolagénovými peptidmi zlepšila bolesť kĺbov a pohyblivosť u jedincov s osteoartritídou.

Kolagén a celkové zdravie

Kolagén je nevyhnutný nielen pre zdravie pokožky a kĺbov, ale zohráva úlohu aj pri podpore celkového zdravia a pohody. Kolagén je prítomný v mnohých orgánoch, vrátane srdca, pľúc a pečene, a poskytuje týmto orgánom štrukturálnu podporu a elasticitu.

Štúdie ukázali, že suplementácia kolagénu môže zlepšiť hustotu kostí, svalovú hmotu a hojenie rán.

Okrem toho kolagén môže tiež podporiť zdravie čriev, nakoľko obsahuje aminokyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie integrity črevnej výstelky, prevenciu syndrómu presakujúceho čreva a podporu trávenia.

Kolagén je populárny doplnok stravy, ktorý môže pomôcť doplniť hladinu kolagénu v tele a podporiť celkové zdravie a pohodu.

Hydrolyzovaný kolagén, tiež známy ako kolagénové peptidy, je biologicky najdostupnejšou formou doplnku kolagénového prášku, vďaka čomu je najúčinnejší pri zvyšovaní hladín kolagénu v tele.

Môže zlepšiť zdravie pokožky znížením výskytu vrások a iných príznakov starnutia a tiež zlepšiť zdravie kĺbov znížením bolesti kĺbov a zlepšením mobility.

Už si len vybrať ten správny pre Vás.

Späť na blog